Jak skupić się na pisaniu ebooka. Metoda 7 kroków

Opublikowane: 27 grudnia 2012 | Aktualizacja: 27 grudnia 2012 | Kategorie: Porady

Jak napisać ebookaPisarze tak często ociągają się z pisaniem, że określenie „pisarz” jest prawdopodobnie określeniem błędnym. Powinniśmy się raczej nazywać „odkładacze na później”.

Dlaczego większości ludziom tak trudno skupić się na pisaniu, czy wykonywaniu jakiejkolwiek innej twórczej aktywności?

Wygląda na to, że niezależnie od tego jak dobre są nasze intencje, taka już nasza dola, że zamiast pisania wybieramy sprawdzanie Facebooka, twittowanie, odpowiadanie na e-maile, czatowanie i sto innych rzeczy byleby tylko nie pisać.

Udało mi się jednak wypracować kilka sposobów, które rzeczywiście działają. To taka moja pisarska rehabilitacja i mam nadzieję, że będzie równie przydatna dla Was.

  1. Wyznacz sobie czas na pisanie. Nie wystarczy powiedzieć: „Napiszę dziś blogowy post lub jeden rozdział ebooka”. Musisz wyznaczyć sobie konkretny przedział czasowy. Niech to będzie choćby 10-30 minut. Powiedzmy od 8 do 8:30 rano – to jest czas zarezerwowany w twoim kalendarzu i upewnij się, że nic nie będzie w stanie Ci w tym przeszkodzić.
  2. Bądź odpowiedzialny i konkretny. Powiedz komuś, że będziesz pisał od 8 rano i nie zamierzasz w tym czasie robić nic innego. Możesz skorzystać z metody mojego przyjaciela, który obiecuje zapłacić temu komuś 50 zł, jeśli nie zabierze się za pisanie.
  3. Nie daj się rozpraszać. Chwilę przed rozpoczęciem pisania, wyłącz Internet. Użyj programu Freedom lub wyłącz swój router i daj go komuś na pół godziny. Wyłącz wszystkie aplikacje oprócz edytora tekstu, który powinien być możliwie najmniej skomplikowany.
  4. Rozpoznaj swój opór przed rozpoczęciem. Zauważ go, odpuść i skup się na tym aby po prostu zacząć. Wszystko czego Ci potrzeba to napisania tych kilku pierwszych słów – nie martw się o resztę.
  5. Wyobraź sobie, że mówisz do przyjaciela gdy zaczynasz pisać – co byś mu powiedział o tym temacie, tym rozdziale książki?
  6. Zauważ spięcie, które czujesz gdy zaczynasz pisać. To napięcie, ten opór przed pisaniem, chęć robienia czegoś innego. Pozwól temu odpłynąć, odpręż się i zacznij cieszyć pisaniem.
  7. Obserwuj impuls, który każe Ci zająć się czymś innym. Tylko obserwuj, nic nie rób. Pozwól mu rosnąć, a później odejść. A teraz wróć do pisania.

Bonus – 8. Odpręż się, ciesz się tym, rób o dla przyjemności pisania, a nie tylko po to aby być produktywnym.

„Gdybym czekała na szczyt doskonałości, nigdy nie napisałabym ani słowa” – Margaret Atwood

Żeby było jeszcze ciekawiej…

Chcesz napisać ebooka w tydzień? Proszę bardzo:

  1. Wybierz konkretny temat.
  2. Szybko rozpoznaj problemy ludzi, które chcesz rozwiązać.
  3. Przeszukaj swoje zasoby w poszukiwaniu tekstów, które pisałeś w tym temacie. Użyj ich, ale nie kopiuj słowo w słowo jeśli są już dostępne publicznie.
  4. Zarezerwuj 3-4 dni tylko i wyłącznie na pisanie.
  5. Wyłącz ten cholerny Internet.
  6. Użyj prostego edytora tekstów, słuchawek i dobrej muzyki. Możesz dodać do tego pyszną herbatę.
  7. Pisz jak szalony w 30-minutowych przedziałach. Wstań, porozciągaj się, poćwicz, powtórz.

Tekst jest tłumaczeniem postów: Resistance oraz Ebook in a week autorstwa Leo Babauty. Można go dowolnie wykorzystywać.


O autorze

Warning: Use of undefined constant description - assumed 'description' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/matekstys/eksiazki.az.pl/public_html/wp-content/themes/typoprintred/single.php on line 43
Cześć! Z tej strony Mateusz. Piszę tu o połączeniu dwóch niezwykle interesujących dziedzin, czyli technologii i czytelnictwie, które w niezwykły sposób integrują się w „nowym czytaniu”. Moje teksty znajdziesz także na noweczytanie.pl, a mnie na twitterze. Więcej o blogu dowiesz się tutaj.