Chmura w Ebookpoincie, Cyfrowa Kultura w pakiecie i blogowe zmiany

Opublikowane: 4 października 2012 | Aktualizacja: 20 lutego 2013 | Kategorie: Ebooki, Ebookowy rynek, Różności

Ebooki na półce

Przepraszam, którędy do chmury?

Kilka ważnych rzeczy wydarzyło się w zeszłym tygodniu, o których, Drodzy Czytelnicy, nie mogłem Was wtedy poinformować. Dziś więc nadrabiam zaległości. O czym będzie? O chmurze, którą udostępnia Ebookpoint, pakiecie ebooków, za który zapłacimy ile chcemy i kilku zmianach czekających blog.

Na początek o rzeczonych zmianach. Będzie to ostatni tego typu wpis w tym miejscu. Nie znaczy to, że kończę z pisaniem o szeroko pojętym e-czytelnictwie. O tym nie ma mowy. Zbyt fascynujący to temat. Swoją działalność sukcesywnie będę jednak przenosił na projekt, nad którym od pewnego czasu pracowałem. Będzie to blog/magazyn, o którym poinformuję już wkrótce.

Czy eksiazki.az.pl znikną? Nie, nadal będę tu informował o pojawiających się darmowych ebookach, promocjach w e-księgarniach i rzeczach związanych z działalnością w programach partnerskich. Felietony, informacje dotyczące e-czytników, wywiady i generalnie wszystko co dotyczy polskiego ebookowego rynku, w nieco innej formie, publikowane będzie już w nowym miejscu. Stay tuned !

Gdyby ktoś był zainteresowany współpracą, czyli na dzień dzisiejszy pisaniem o ebookach, e-czytnikach i e-rynku lub publikowaniem okazjonalnych, gościnnych wpisów to zapraszam serdecznie do kontaktu za pomocą formularza. Oferuję etat i wysokie wynagrodzenie. No, dobra – i tak nikt nie uwierzy.

A teraz do rzeczy.

Miejsce w chmurce na Ebookpoint

W zeszłym tygodniu e-księgarnia Helionu Ebookpoint ruszyła z nowym narzędziem „Twoja przestrzeń”. Jest to nic innego jak miejsce  w chmurze, gdzie możemy przechowywać swoje pliki. Nie każde, bo  wgrać do wirtualnej przestrzeni możemy cztery ich formaty: PDF, EPUB, MOBI i MP3. Nie można mieć o to pretensji. Skoro ma to być swego rodzaju wirtualna półka na książki, to chyba nikt nie oczekiwał możliwości wrzucania tam na przykład zdjęć; od tego mamy Dropbox, z którym zresztą  „Twoja przestrzeń” jest zintegrowana. Istnieje także możliwość przesyłania plików na Kindle.

Oto co o nowej funkcji mówią twórcy:

Ebookpoint jako pierwsza księgarnia na polskim  rynku udostępnia swoim Użytkownikom wirtualną przestrzeń dyskową. Tym samym biblioteka klientów ebookpoint.pl zyskała dodatkowe półki, na które czytelnicy w prosty sposób mogą przenieść swoje e-książkowe zasoby. Nowa funkcja ebookowej księgarni pozwala na gromadzenie w jednym miejscu wszystkich posiadanych ebooków i audiobooków oraz, co szczególnie wygodne, skorzystanie z możliwości synchronizacji zasobów z Kindle i Dropbox.

Żeby korzystać z przestrzeni, trzeba oczywiście posiadać, tudzież założyć konto na ebookpoint.pl (lp). Przestrzeń działa w ramach biblioteki użytkownika.

A tak to wygląda w praktyce:

Tak wygląda przestrzeń w ebookpoint

Jak widać na swoje pliki dostajemy 1024 MB. Parę książek więc sobie zmieścimy. Przydatna funkcja, zwłaszcza jeśli brakuje nam miejsca w Dropboxie. Ja sam już wiem, że będę trzymał tam ebooki jako kopie zapasowe i do tego rzeczywiście to narzędzie nadaje się doskonale.

Ponarzekałbym ale nie ma na co. No, może poza jednym. W teorii rzeczywiście możemy sobie tam trzymać audiobooki, ale w praktyce wygląda to tak, że jakbyśmy chcieli dodać jeden, to nie będzie problemu, dwa – raczej zmieścimy, trzy – to już będzie wyzwanie. Ale ebooki – jak najbardziej.

Podsumowując – dobry krok Helionu. Wyjście na przeciw oczekiwaniom użytkowników. Tylko sobie tak myślę, że tyle tych „chmurek”, że się niedługo pogubię i zapomnę gdzie co mam.

Ceny ebooków na naszych warunkach

A teraz coś z nieco innej beczki. CyfrowaKultura.pl to akcja, która pozwala nam płacić za pakiet ebooków tyle na ile sami go wyceniamy. Inicjatywa jak najbardziej godna uwagi i nie mam żadnych zastrzeżeń co do jej zasadności. Pojawiły się za to krytyczne głosy odnośnie samego wykonania. Większość z tych wątpliwości podzielam, natomiast przekreślanie całej inicjatywy ze względu na „opakowanie” to już o krok za daleko.

Tak wygląda cyfrowakultura.pl

Andrzej ma za to rację co do zmarnowanego potencjału, bo pomysł, choć nie nowy, to na prawdę świetny i jestem pewien, że można to było zrobić lepiej. Koniecznie, na przykład, położyć większy nacisk na przedstawienie tego co jest do kupienia. Musi być bardziej przejrzyście i wizualnie atrakcyjniej.  Z tego co wiem autorzy projektu wzięli sobie feedback do serca i kolejna edycja będzie już poprawiona.

Tak czy inaczej Cyfrowa Kultura daje nam możliwość kupienia następujących ebooków:

  • Aleksander Sowa – „Umrzeć w deszczu”
  • Szymon Adamus – „Trójka
  • Piotr Kiełbiewski – „Powroty w tonacji sci-fi”
  • Piotr Kiełbiewski – „Io – Nowe równanie”
  • Piotr Kiełbiewski – „Stef” (bonus)

Nie jest to zatem literatura mainstreamowa, co nie zmienia faktu, że może to być dobra, przyjemna i przy tym tania lektura (to ostatnie zależy już od nas). Do końca akcji zostało niecałe 10 dni.


O autorze

Warning: Use of undefined constant description - assumed 'description' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/matekstys/eksiazki.az.pl/public_html/wp-content/themes/typoprintred/single.php on line 43
Cześć! Z tej strony Mateusz. Piszę tu o połączeniu dwóch niezwykle interesujących dziedzin, czyli technologii i czytelnictwie, które w niezwykły sposób integrują się w „nowym czytaniu”. Moje teksty znajdziesz także na noweczytanie.pl, a mnie na twitterze. Więcej o blogu dowiesz się tutaj.