Darmowe ebooki

Ostatnia aktualizacja: 1 lutego 2021

Darmowe ebookiInformacja o legalności

Szukasz darmowych ebooków?

Trafiłeś/aś w dobre ręce. Przeszukałem Sieć za Ciebie. Na tej stronie znajdziesz to, czego szukasz — odnośniki do darmowych i co ważne, legalnie udostępnianych książek elektronicznych, czyli to, co wszyscy zdecydowanie lubimy. Sprawdź poniżej gdzie znajdziesz darmowe ebooki

Zawsze przed zakupem jakiegoś ebooka zastanawiam się czy nie znalazłaby się jakaś darmowa alternatywa; często takiej brak, ale nie zawsze. Na początek zachęcam do zapoznania się z postem: Szukamy darmowych ebooków. To taki mój przegląd miejsc w polskim Internecie, gdzie można znaleźć darmowe e-książki. Na tej podstronie natomiast znajdziesz te najciekawsze pozycje, zwłaszcza te, które nie są dostępne w dużych repozytoriach, ale raczej są publikowane pojedynczo.

Darmowe lektury i klasyki?

Darmowe lektury na Wolnelektury.plZ tym nie ma problemu dzięki świetnej inicjatywie Fundacji Nowoczesna Polska. Pod jej patronatem powstały: ogromna baza lektur szkolnych i utworów na licencji Creative Commons w postaci ebooków na WolneLektury.pl, a także baza audiobookówCzytamySluchajac.plWszystko profesjonalnie wydane we wszystkich potrzebnych formatach od .PDF do .MOBI. Jeśli nie znajdziesz tytułu, którego szukasz na tej stronie, zdecydowanie polecam zajrzeć na Wolne Lektury.

Darmowe ebooki dla dzieci

Na wspomnianych wcześniej Wolnych Lekturach, w dziale „Literatura dla dzieci i młodzieży” można znaleźć przynajmniej kilkanaście e-książek, które będą dla dzieci nie tylko wspaniałą rozrywką, ale także doskonałą formą nauki.

Dla nieco starszych dzieci i młodzieży, której rodzice pragną uczyć swoje pociechy języka angielskiego od najmłodszych lat, warto polecić serwis Oxford Owl, gdzie można znaleźć prawie 300 zupełnie darmowych, przygotowanych na tablety ebooków dostępnych online. Nie ma konieczności pobierania książek natomiast, aby móc je czytać, trzeba się zarejestrować.

Ebooki za darmo od e-księgarni

Każda z polskich e-księgarni ma zawsze w swojej ofercie przynajmniej kilkanaście darmowych pozycji wartych uwagi. Spis większości z nich znajdziesz we wpisie Gdzie kupić ebooki w Polsce. I tak na przykład darmowe publikacje znajdziesz na Virtualo, Nexto czy Złote Myśli.

iBookstore

Znalezienie polskich darmowych ebooków w iBookstore do zadań łatwych nie należy. Wiem, bo próbowałem to robić ;). Żeby zobaczyć rezultat tych poszukiwań sprawdź post: Darmowe polskojęzyczne ebooki w iBookstore

Ebooki po angielsku

Darmowe e-publikacje angielskojęzyczne znajdziemy między innymi na Amazonie. Najlepsze z nich wyłapuje serwis Hundred Zeros – warto zajrzeć. Po klasyki można sięgnąć na Project Gutenberg, ogromną bazę darmowych e-książek lub Open Library, gdzie można także bezpłatnie wypożyczać niektóre książki elektroniczne, które nie są dostępne w domenie publicznej.


Czytelnia

Książki online można także przeczytać za darmo lub za bardzo niewielką opłatą w takim miejscu jak IBUK.PL. W dziale promocje na przykład nie zapłacimy za czytanie ani złotówki.

Twórcą portalu jest PWN więc możemy być pewni, że wartościowych materiałów tam nie brakuje.

Wartościowe ebooki dostępne do pobrania:

Poniżej znajdziesz aktualizowaną na bieżąco listę e-książek, które są udostępniane nieodpłatnie, a które udaje mi się od czasu do czasu odnaleźć w sieci. Jeśli wiesz coś o wartościowej publikacji, której nie ma w tym zestawieniu, daj proszę znać na kontakt@eksiazki.az.pl.

Powieści:
 • Pies Baskerville’ów, Arthur Conan Doyle PDF, MOBI, EPUB
 • Klasyczna powieść detektywistyczna z Sherlockiem Holmes’em w roli głównej. Zaczyna się przyjazdem dr Mortimera do Londynu na Baker Street. Lekarz opowiada Sherlockowi Holmesowi i Watsonowi historię o psie. W tajemniczych okolicznościach giną kolejni spadkobiercy majątku Baskerville’ów.

 • Brudnopis z życia, Dariusz Okoń PDF, MOBI, EPUB
 • Książka jest debiutem prozatorskim twórcy znanego głównie z publikowania tomików poezji. Na kartach powieści widzimy absurd zmieszany z głębokimi prawdami o życiu, a chwilowe uczucie niechęci do bohatera za kilka zdań zmienia się we współczucie. „Brudnopis z życia” to powieść o wielkich planach i niezależnych od człowieka przeciwnościach, które burzą wszelkie marzenia.

 • Fallout. Powieść, AS-R PDF, MOBI, EPUB
 • Powieść jest inspirowana kultową grą z lat 90-tych, a jej akcja rozgrywa się postapokaliptycznym świecie. Jest ona napisana przez polskiego autora i udostępniona nieodpłatnie.

Literatura popularnonaukowa:
 • Śmierć Książki. No Future Book, Łukasz Gołębiewski Online
 • Jedną z pozycji we wspomnianym Ibuk.pl jest ta publikacja Łukasza Gołębiewskiego, który jeszcze w 2008 roku zastanawiał się nad przyszłością książki w kontekście wszechobecnej digitalizacji treści oraz nieograniczonych możliwości internetu.

 • Antologia polskiego rapu, Narodowe Centrum Kultury PDF
 • Piublikacja została napisana przez Dominikę Węcławek, Marcina Flinta, Tomka „CNE” Kleyffa, Andrzeja Całę oraz Kamila Jaczyńskiego. Zawiera opisy 200 wyjątkowych utworów oraz biogramy 50 najważniejszych polskich artystów. Dodatkowo w e-booku znajdują się wywiady o historii polskiego rapu (m.in. z Kazikiem Staszewskim i Aśką Tyszkiewicz) oraz posłowie Sebastiana „DJ 600V” Imbierowicza.

 • Edukacja wolna i przymusowa, Murray Newton Rothbard PDF, EPUB, MOBI
 • Murray N. Rothbard obnaża wiele problemów z jakością tzw. powszechnej edukacji. Istotnymi są m.in. przymus nauczania i obniżanie poziomu edukacji, by wszyscy uczniowie mogli opanować materiał (na czym cierpią osoby bardziej zdolne). Jak pisze autor: „Skutkiem edukacji postępowej jest zniszczenie niezależności myślenia u dziecka, a w istocie stłumienie jakiegokolwiek myślenia. Zamiast tego dzieci uczą się czcić pewne bohaterskie symbole (narodowe), lub podążać za dominacją „grupy” (jak w Japan Lafcadio Hearna)”.

 • Wielki kryzys w Ameryce, Murray Newton Rothbard PDF, EPUB, MOBI
 • Książka Murraya Rothbarda, jednego z najbardziej zagorzałych przeciwników ingerencji państwa w gospodarkę, to rzetelna próba podważenia poglądu, jakoby przyczyną Wielkiego Kryzysu był mechanizm rynkowy i swoboda zawierania umów pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Jest to dzieło wyjątkowe, zarówno jako studium historyczne, zawierające szczegółowy opis metod zwalczania kryzysu za pomocą głębokich ingerencji państwa w gospodarkę, jak i analiza teoretyczna, w której autor daje określoną interpretację cyklu koniunkturalnego i Wielkiego Kryzysu.

 • Rozwinąć skrzydła, Ks. dr Grzegorz Polok PDF
 • Towarzyszy im lęk, niepokój, poczucie niskiej wartości, silna potrzeba potwierdzenia siebie. Wynika to z tego, że od rodziców otrzymywali sprzeczne komunikaty, nie czuli ich ciepła i wsparcia, bo gdzieś u podstaw ich matce i ojcu brakowało miłości. Około 40 proc. dorosłych Polaków można zaliczyć do grupy dorosłych dzieci alkoholików (DDA). Do tego dochodzi kilkanaście procent mających podobne…

 • Filokalia – ukochaj to, co piękne i dobrePDF, EPUB, MOBI
 • Filokalia to najważniejsza wschodniochrześcijańska antologia pism o modlitwie nieustannej. Obejmuje teksty starożytne i średniowieczne z obszaru kultury grecko-bizantyńskiej. Są one od kilku stuleci równie ważne także dla duchowości zachodniego chrześcijaństwa. E-book zawiera obszerny wstęp ks. Józefa Naumowicza.

 • Reguła św. Benedykta, św. Benedykt MOBI
 • Pierwsza w Polsce mobilna wersja „Reguły” św. Benedykta — zbioru przepisów normujących życie mnichów i wskazówek ascetycznych, zredagowany według tradycji przez św. Benedykta z Nursji ok. 540 r. na Monte Cassino. Jest to fundament życia mniszego w Kościele zachodnim już od kilkunastu stuleci. Jednak w ciągu tak długiego czasu nic nie straciła na wartości.

 • Apoftegmaty Ojców PustyniPDF, MOBI, EPUB
 • Apoftegmaty Ojców Pustyni stanowią najoryginalniejszy wytwór literatury monastycznej starożytności chrześcijańskiej. To najprościej mówią takie rady i wskazówki jak żyć według Ojców Pustyni.

 • Encyklika Laudato Si, Ojciec Święty FranciszekPDF, MOBI, EPUB
 • Encyklika to najwyższej rangi dokument w kwestii nauczania, który papież kieruje do biskupów i wiernych na całym świecie. Wyżej od niej stoi tylko dekret nazywany konstytucją apostolską. Najistotniejszą kwestią poruszoną w „Laudato Si” są zawinione przez ludzi zmiany klimatu.

 • Zgłębiać wiaręPDF, MOBI, EPUB
 • Zbiór 40 opracowań o wierze katolickiej, które mogą być pożyteczne zarówno do nauki osobistej jak i do pracy w grupach. Dzięki niemu czytelnik może jeszcze bardziej docenić wspaniały dar wiary, rozwijać go w swojej duszy i starać się przekazywać go dalej wśród swoich przyjaciół i znajomych:

 • Technologie cyfrowe i życie chrześcijańskiePDF, MOBI, EPUB
 • Ten darmowy ebook to zbiór artykułów na temat wpływu technologii cyfrowych na życie chrześcijańskie.

 • Wychowanie w rodziniePDF, MOBI, EPUB
 • Kolejny zbiór artykułów, tym razem o wychowaniu w rodzinie. Poddawać refleksji wychowanie – to o tym traktuje właśnie ta książka elektroniczna.

Poradniki:
 • Moja pierwsza strona internetowa w HTML5 i CSS3, Damian Wielgosik PDF, EPUB, MOBI
 • Moja pierwsza strona internetowa w HTML5 i CSS” to całkowicie darmowa książka o podstawach HTML-a i CSS-a, językach, w których tworzone są witryny i aplikacje internetowe.

 • Blisko dziecka. Małe dziecko, Agnieszka Stein PDF, EPUB, MOBI
 • Zbiór najbardziej znanych artykułów Agnieszki Stein dotyczących dzieci zarówno w wieku niemowlęcym, jak i tych nieco starszych. Wśród tekstów znajdują się także artykuły dotyczące wpływu porodu na rozwój dziecka, przegląd popularnych metod wychowawczych, jak również przybliżenie idei rodzicielstwa bliskości.

 • Ogarnąć kosmos cz.1, Marcin Gieracz PDF
 • „Marketing przestał być funkcją. Marketing w dzisiejszych czasach to cały świat widziany oczami klienta. Sprzedaż to już nie transakcja „win-win”. To skomplikowany proces budowania relacji pomiędzy kupującymi a sprzedającymi i odwrotnie.”

 • Rynek okiem milionera + Biznes okiem milionera, Jan Fijor PDF, MOBI, EPUB
 • To dwa darmowe ebooki składające się z tekstów przedsiębiorcy Jana Fijora, które można pobrać po zapisaniu na listę mailingową i udostępnieniu strony w sieciach społecznościowych.

Biografie:
 • Ayrton Senna – król deszczu, Ziemowit Ochapski PDF, EPUB, MOBI
 • Pierwsza opublikowana w Polsce biografia trzykrotnego mistrza świata Formuły 1 – Ayrtona Senny. Od dzieciństwa, przez starty w kartingu, po batalie w najbardziej prestiżowej serii wyścigowej świata.


Strona jest co jakiś czas aktualizowana. Dodaję tutaj darmowe ebooki, które uda mi się znaleźć w Sieci. Możesz dać mi znać, o jakiejś dostępnej do pobrania pozycji e-książkowej, której tu nie ma, na kontakt małpa eksiazki.az.pl. Z góry dzięki.


Na tej stronie wykorzystano ikonkę autorstwa Jozefa Krajčoviča, oraz zdjęcie, którego autorem jest Maximilian Schönherr; materiały są udostępniane na licencji CC BY 3.0