Darmowe polskie ebooki w iBookstore? To prawie jak szukanie igły w stogu siana

Opublikowane: 8 października 2012 | Aktualizacja: 7 lutego 2013 | Kategorie: Darmowe, Ebooki, iPad

Fragment poematuAnhelli

Poemat Juliusza Słowackiego w iBooks

Poszukiwanie darmowych polskojęzycznych e-książek w iTunes to prawdziwa misja. Teoretycznie nie znajdziemy ich w żadnej kategorii, nie są otagowane, nie mają swojego działu. Na szczęście nie znaczy to, że nie ma ich tam wcale.

Do napisania tego tekstu zainspirował mnie mail od Pana Przemysława Nowaczyka, który poprosił o wspomnienie o opublikowanym przez niego albumie „Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem” autorstwa Leonarda Durczykiewicza. Rzeczony album jest, nie dość że darmowy, to bardzo ładnie wydany. Jego prośbę spełniam zatem z przyjemnością i album polecam w dalszej części wpisu.

Co do innych polskich publikacji w iBookstore – zacznijmy od tego, że wyszukanie takowych jest nadzwyczaj łatwe. Jeśli akurat interesuje nas konkretny tytuł, to wystarczy oczywiście użyć sklepowej wyszukiwarki. Gdy chcemy za to rozglądnąć się po rodzimych pozycjach, które są tam dostępne wchodzimy w dział Books > Books by Language > Polski. Proste.

Polskojęzyczne ebooki w ibookstore

Polskojęzyczne ebooki w iBookstore

Sprawa ma się nieco gorzej, gdy chcemy coś poczytać, ale niekoniecznie sięgać przy tym do portfela. Darmowe ebooki po polsku w iBookstore są, ale jest ich mało i nie tak łatwo je znaleźć. Można to zrobić wchodząc na przykład w „Top Free Books”, ale musimy się liczyć z tym, że choć niektóre z nich będą w czołówce, to aby znaleźć resztę przyjdzie nam przedzierać się przez publikacje w różnych językach.

Poniżej zatem lista tych darmowych polskich ebooków, które znaleźć się udało, choć zapewne nie jest to lista pełna. Zapraszam do uzupełniania jej w komentarzach.

Darmowe polskojęzyczne ebooki w iBookstore:

Albumy:

„Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem”, Leonard Durczykiewicz

Dwory Polskie w Wielkim Księstwie Poznańskim album„Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem” to album prezentujący fotografie i opisy ponad 220 dworków, dworów i pałaców zlokalizowanych na terenie dawnego zaboru pruskiego i będących własnością Polaków. Autor, Leonard Durczykiewicz, wydał go własnym sumptem w 1912 r., kierując się przede wszystkim chęcią uratowania ich od zapomnienia.

Z okazji 100-lecia wydania, opublikowana została reedycja tego pomnikowego dzieła w formie publikacji elektronicznej.

Powieści:
Dla dzieci:
  • „Misia Zdrówko porady nie od parady”, Piotr Rowicki – Przezabawne przygody i lekarskie porady doktora Misia Zdrówko oraz niesamowite dolegliwość jego sympatycznych pacjentów rozbawią zarówno zdrowych, jak i chorych czytelników, w wszystkim na pewno poprawią samopoczucie.
  • „Wesołe Zagadki.Dzień Azorka” – Wierszowana historyjka, w formie ośmiu zagadek, opisuje dzień z życia pieska Azorka. 
  • „Kwiatki dla Czarownicy”, Beata Biały i Ewa Olejnik – W klasycznych baśniach postaci ucieleśniające zło zostają pokonane w wyniku zaciekłej bitwy, przebiegłej intrygi lub zaklęcia albo po prostu tchórzliwie uciekają. W baśni Beaty Biały Kwiatki dla czarownicy ma zastosowanie ewangeliczna zasada „zło dobrem zwyciężaj”.
Inne:

Za darmo bez iBookstore

Oczywiście czytać w iBooks możemy darmowe e-książki w formatach .epub lub .pdf, które pobierzemy sami z różnych źródeł – niech to będą, powiedzmy Wolne Lektury.  Przeszukiwanie iBookstore nie jest więc rozwiązaniem najlepszym. Chciałoby się jednak, żeby zbiór w sklepie Apple, nie tylko obfitował w darmowe, polskie e-publikacje – bo przecież jest ich niemało – ale także aby ich znalezienie było znacznie łatwiejsze niż jest obecnie.

Tym, którzy są rozczarowani ubogą lista polskich darmowych publikacji w iBookstore, pozostają jeszcze aplikacje od rodzimych e-księgarni stworzone na urządzenia z jabłkowym logo. Ma je większość  z nich, np: iBuk, Leigimi czy Virtualo. Tam też pomiędzy licznymi płatnymi ebookami odnajdziemy te darmowe, które dana e-księgarnia ma w ofercie.


O autorze

Warning: Use of undefined constant description - assumed 'description' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/matekstys/eksiazki.az.pl/public_html/wp-content/themes/typoprintred/single.php on line 43
Cześć! Z tej strony Mateusz. Piszę tu o połączeniu dwóch niezwykle interesujących dziedzin, czyli technologii i czytelnictwie, które w niezwykły sposób integrują się w „nowym czytaniu”. Moje teksty znajdziesz także na noweczytanie.pl, a mnie na twitterze. Więcej o blogu dowiesz się tutaj.