Darmowe audiobooki

Ostatnia aktualizacja: 16 stycznia 2023

Darmowe audiobooki

Informacja o legalności

Gdzie znaleźć darmowe audiobooki po polsku?

Audiobooki, obok ebooków, stają się z każdym rokiem coraz bardziej popularną formą czytania. Rynek rozwija się w dużym tempie, a my chętniej słuchamy książek. Nic w tym dziwnego, bo ta forma czytelnictwa jest niezwykle wygodna. Audiobooków można słuchać podczas ćwiczeń, w podróży czy nawet w trakcie wykonywanie codziennych obowiązków.

Chociaż rynek się rozwija — audiobooki stają się coraz bardziej dostępne, tańsze, a także możemy kupić je w promocyjnych cenach — wielu z nas nadal poszukuje książek audio, które można pobrać za darmo. Nie ma co prawda wielu legalnych źródeł z darmowymi audiobookami (większość to fragmenty), ale warto przyjrzeć się tym kilku miejscom, które wymieniłem poniżej. Lista będzie stale aktualizowana.

Wolne Lektury

Logo Wolnelektury.plAbsolutnie mój faworyt. Znalezienie darmowych i legalnych przy tym audiobooków nie byłoby sprawą prostą, gdyby nie projekt Wolne Lektury. To właśnie tam znajdziemy sporą bazę utworów, które szybko i legalnie możemy pobrać i słuchać. Pełną listę audiobooków dostępnych w domenie publicznej można znaleźć tutaj.


Legimi

logo legimi abonament na audiobookiAudiobooki w abonamencie? Czemu nie? Nie są to oczywiście tak całkiem darmowe audiobooki, ale, po pierwsze – możemy wypróbować usługę przez 7 dni z darmo, a po drugie – jeśli zdecydujemy się na wykupienie abonamentu, to kosztuje on tylko 39,99 zł miesięcznie i mamy nieograniczony dostęp do bazy audiobooków, ale też ebooków dostępnych w Leigimi. Jest tam też kilka pozycji do pobrania za darmo.
Przejdź do Legimi.

Audioteka

Audioteka — serwis z audiobookamiOgromna baza audiobooków znajduje się w serwisie Audioteka.pl. Chociaż jest to w zasadzie sklep (oraz aplikacja), gdzie kupimy przeróżne tytuły — od nowości po klasyki, to można tam także posłuchać naprawdę wiele obszernych (często ponad godzinę), darmowych fragmentów książek audio. Jest to o tyle wygodne, że przed zakupem mamy okazję sprawdzić, czy na przykład odpowiada nam głos lektora; a przecież jak wszyscy wiemy, jest to super istotne :).
Przejdź do: spis audiobooków z bezpłatnymi fragmentami.

Spotify i Deezer

Baza audiobooków na Spotify
Polskie audiobooki na Deezer

Aplikacje Spotify oraz Deezer znane są głównie z udostępniania muzyki, której słuchać można, albo zupełnie za darmo (z pewnymi ograniczeniami) albo w bardzo atrakcyjnych cenowo abonamentach. W Spotify na przykład, płacąc miesięcznie 9,99 zł, dostajemy nieograniczony dostęp do całej bazy utworów dostępnych na tej platformie.

Niewiele osób wie jednak, że w tych aplikacjach znajduje się także ogromna baza polskich audiobooków, których możemy słuchać w ramach naszych abonamentów. Nie są one co prawda zbyt promowane, ani też jakoś zgrabnie zmieszczone w jakąś kategorię, ale jest kilka sposobów, aby odnaleźć te najciekawsze.

Jak je znaleźć?

Odnaleźć darmowe książki audio w Spotify i Deezerze można na kilka sposobów. Możemy w wyszukiwarce wpisać „polska wersja” i już tylko to wyrzuci nam sporo pozycji, za które normalnie musielibyśmy zapłacić około 30 złotych. Dodatkowo można wpisać tytuł audiobooka który nas interesuje, nazwisko autora, a nawet ulubionego lektora. Gdy chcemy posłuchać czegoś w innym języku niż polski, również wpisujemy tytuł w danym języku lub słowo „audiobook” — jest tego naprawdę sporo.

Przejdź do: Spotify | Deezer

Storytel

Storytel.pl logoStorytel to aplikacja na urządzenia mobilne oraz komputery pozwalająca na słuchanie tysięcy różnych audiobooków (oraz czytanie ebooków) w ramach abonamentu. Mechanizm działania zbliżony jest do Spotify – dzięki stałej miesięcznej opłacie mamy dostęp do całej bazy audiobooków, których możemy słuchać w streamingu oraz offline. Storytel.pl oferuje 14-dniowy okres próbny, podczas którego możemy zapoznać się z ich ofertą bez żadnych opłat.
Przejdź do: strony Storytel.pl.

Audiobooki po angielsku

LibriVox

To dosyć interesujące i szybko rozwijające swoją bazę miejsce, gdzie posłuchamy książek czytanych przez lektorów, którzy zazwyczaj nie są profesjonalistami. Wszystkie tytuły są tam dostępne w ramach domeny publicznej, więc możemy je swobodnie pobierać i udostępniać innym.

Przejdź do: Cały katalog | Audiobooki w języku polskim

Open Culture

„Otwarta kultura” to strona, którą zdecydowanie warto mieć w swoich zakładkach. To nie tylko ogromna baza darmowych audiobooków, ale także zupełnie legalne filmy do pobrania, kursy specjalistyczne i językowe, e-booki, a nawet zdjęcia i muzyka.

Przejdź do Openculture

Pozostałe źródła

Ciekawym miejscem, które warto odwiedzić jeśli lubimy słuchać audiobooków po angielsku jest serwis Ambling Books. To konkretna baza książek audio do pobrania zupełnie za darmo. Polecam, zwłaszcza osobom, które dobrze znają angielski lub chcą się z tym językiem „osłuchać”.

Także w języku angielskim sporo do posłuchania znaleźć można na stronie audiobooksforfree (obecnie prawie 2000 pozycji).

Dla dzieci

Jeśli chcemy znaleźć coś do posłuchania dla naszych pociech po angielsku, zwłaszcza dla tych, które już nieco znają ten język, to warto zaglądnąć na StoryNory. To świetne miejsce gdzie można posłuchać, zazwyczaj krótkich, ale zupełnie darmowych historyjek audio po angielsku.

Równie ciekawym miejscem dla dzieci jest Mightybook. Tutaj z kolei znajdziemy historyjki po angielsku wzbogacone o ilustracje i animacje. Świetna rozrywka dla młodych adeptów języka.

Przejdź do: Storynory | Mightybook


Gdy nie znajdziemy audiobooka, który nas interesuje w darmowych bazach, wtedy warto skorzystać z porównywarki cen, gdzie można znaleźć niekiedy bardzo ciekawe oferty.

Kilka fragmentów audiobooków do ściągnięcia znajdziesz także w eKiosku.

Audiobooki do pobrania za darmo z naszej strony:

Jeśli znacie jakieś inne, legalne źródła gdzie można pobrać darmowe audiobooki, dajcie proszę znać w komentarzach.
Na tej stronie wykorzystano ikonkę autorstwa: Jozef Krajčovič na licencji CC BY 3.0