Czytamy więcej dzięki e-czytnikom

Opublikowane: 22 stycznia 2010 | Aktualizacja: 12 lutego 2010 | Kategorie: E-czytniki

Czytniki ebooków ratunkiem dla rynku książek (Amazon Kindle)

Od kilku lat narzekamy na spadek zainteresowania czytaniem. Wybieramy raczej komputer i telewizor niż tradycyjną książkę. Jeszcze do nie dawna wydawało się, że zmniejszająca się z roku na rok liczba czytelników książek, to trend nie do odwrócenia. A jednak – niespodziewanie na rynku wydawniczym mocno namieszały czytniki ebooków, które jak się okazuje, mają wpływ na wzrost zainteresowania czytaniem.

W raporcie OSK na temat czytelnictwa możemy przeczytać :

„Liczba bibliotek systematycznie, choć powoli maleje. Liczba czytelników osiągnęła najwyższą wartość w 2003 i od tamtej pory systematycznie spada, co może być związane z upowszechnianiem się Internetu. Na przestrzeni trzynastu lat liczba punktów bibliotecznych spadła o ponad połowę.”

Na rynek wkraczają e-czytniki, między innymi Kindle od Amazon.com i sytuacja zaczyna robić się ciekawa. Według raportu organizacji L.E.K. Consulting’s Media Survey pojawienie się czytników książek elektronicznych, przyczyniło się do zwiększenia liczby 'pożeranych' książek przez prawie połowę użytkowników tych urządzeń.

„Rynek książki elektronicznej to potencjalna kopalnia złota dla dostawców treści i reklamodawców….Badanie wykazało, że prawie połowa użytkowników e-czytników czyta na nich więcej książek niż wcześniej, czasem nawet o jedną trzecią. Oznacza to, że wiele książek, które Ci użytkownicy kupili jako ebooki, w tradycyjnej formie pozostałaby na półkach”

„Czytelnicy ebooków rosną w siłę na rynku książek i magazynów i mają nienasycony apetyt na nowe media. Podczas gdy użytkownicy idpodów 'konsumują' około dziewięciu godzin nowych mediów tygodniowo, posiadacze e-readerów robią to dwa razy więcej”

W raporcie możemy także przeczytać, na potwierdzenie wyników, że Amazon w okresie Świąt Bożego Narodzenia, sprzedał więcej książek elektronicznych niż tradycyjnych. To mówi samo za siebie.

źródło: teleread


O autorze
Cześć! Z tej strony Mateusz. Piszę tu o połączeniu dwóch niezwykle interesujących dziedzin, czyli technologii i czytelnictwie, które w niezwykły sposób integrują się w „nowym czytaniu”. Moje teksty znajdziesz także na noweczytanie.pl, a mnie na twitterze. Więcej o blogu dowiesz się tutaj.