Ebooki – pytania i odpowiedzi
Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca 2014
W tym miejscu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z czytaniem e-książek. Szczególnie dobrze trafiłeś/aś, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodą z tą formą czytelnictwa, gdyż znajdziesz tutaj głównie podstawowe informacje z tego zakresu.
Jeśli masz jakieś pytania związane z książkami elektronicznymi, to zapraszam do zadawania ich pisząc na adres: kontakt małpa eksiazki.az.pl, lub w komentarzach na samym dole strony.
Najczęściej zadawane pytania:
- Jak czytać ebooki?
- Co to jest czytnik ebooków?
- Jaki czytnik e-książek wybrać?
- Jakie są formaty plików, w których zapisane są ebooki?
- Skąd pobierać i gdzie kupować e-książki?
Jak czytać ebooki?
E-książki można czytać na kilka różnych sposobów. Jeszcze do niedawna najczęściej wybieraną opcją było czytanie na ekranie komputera osobistego (laptopa, notebooka). Statystyki co prawda wskazują, że wielu z nas nadal czyta w ten sposób, jednak co raz większa liczba czytelników wybiera wygodniejsze sposoby. Ebooki bowiem czytać można również na smartfonach, tabletach i przede wszystkim na czytnikach ebooków, czyli specjalnych urządzaniach do tego celu przeznaczonych.
Specjalnie dla tych, którzy chcą czytać na smartfonie lub tablecie z systemami iOS, Android lub Windows Phone, przygotowałem specjalny przewodnik, w którym przekazuję najważniejsze porady dotyczące „higieny” czytania na takich urządzeniach oraz przybliżam najlepsze aplikacje do tego przeznaczone. Dowiedz się jak czytać ebooki na smartfonie i tablecie.
Jeśli chcesz czytać na komputerze/laptopie to odsyłam do przewodnika: jak czytać ebooki na ekranie komputera, gdzie dowiesz się jakich programów użyć, aby otworzyć poszczególne formaty, w których zapisane są e-książki (PDF, EPUB, MOBI), a także jak sprawić, aby takie czytanie było jak najbardziej komfortowe.
Na e-czytniku
Tutaj sprawa jest prosta, bo i e-czytniki jako urządzenia są niezwykle proste i mają konkretne przeznaczenie. Wyposażone w e-papier sprawiają, że czytanie na nich staje się doświadczeniem równie komfortowym jak czytanie na zwykłym papierze.
Jednym z najciekawszych, a jednocześnie najbardziej popularnych e-czytników w Polsce jest obecnie Amazon Kindle występujący w różnych wersjach. Najnowsza z nich, którą uda nam się kupić w Polsce to Kindle Paperwhite 2 z oświetleniem ekranu, za około 550 zł.
Warto sprawdzić: Porównanie cen e-czytników
Co to jest czytnik ebooków?
Czytnik ebooków to specjalnie urządzenie przeznaczone do czytania książek elektronicznych w formatach PDF, EPUB lub MOBI. Takie czytniki wyposażone są w specjalny e-papierowy ekran, który stara się imitować kartkę papieru. Dzięki temu nie powoduje zmęczenia wzroku, którego doświadczylibyśmy czytając książki na monitorze lub tablecie.
Takie urządzenia miewają różne funkcje, jednak w przeciwieństwie do tabletów, ich głównym przeznaczeniem jest właśnie czytanie książek i dłuższych tekstów. Na niektórych z nich można także przeglądać internet, robić notatki czy słuchać audiobooków, jednak są to tylko funkcje dodatkowe. Obecne trendy na tym rynku zdają się iść w stronę czytników minimalistycznych, nie odciągających od tego co w nich najważniejsze – czytania.
Czytnikiem ebooków nazywa się niekiedy programy/aplikacje służące do czytania książek elektronicznych instalowane na komputerach, smartfonach i tabletach, jednak „aplikacja do czytania ebooków” wydaje się nazwą bardziej poprawną.
Jaki czytnik e-książek wybrać?
Chciałoby się powiedzieć, że wszystko zależy od twoich oczekiwań względem takiego urządzenia. Zakładam jednak, że na e-czytniku chcesz po prostu czytać. Są co prawda i takie gdzie mnogość funkcji sprawia, że czytanie staje się zaledwie jedną z nich. Osobiście uważam, że użytkownik poszukujący „kombajnu” powinien zwrócić się raczej w stronę tabletów.
Czytnikiem, który co prawda nie jest najtańszą opcją, ale na pewno jedną z najlepszych na rynku jest Kindle Paperwhite. To najnowszy model z najpopularniejszej rodziny czytników w Polsce. Zrecenzowałem i opisałem go dokładnie w tym artykule. Równie dobry, choć bez funkcji oświetlenia ekranu, jest Kindle Touch. Jeśli natomiast nie potrzebujesz dotykowego ekranu, wtedy dobrym wyjściem jest tańszy od wymienionych Kindle 5. Wszystkie czytniki Amazon wysyła do Polski.
Na polskim rynku jest jeszcze kilka ciekawych opcji. Chociażby Kobo Glo, czy urządzenia firmy Onyx. Porównanie cen oraz opis poszczególnych czytników znajdziesz pod tym linkiem.
Jakie są formaty plików, w których zapisane są ebooki?
Ebooki występują najczęściej w trzech formatach: PDF, EPUB oraz MOBI.
PDF do niedawna spotykany był bardzo często, a dziś nadal jest bardzo popularny wśród osób czytających na ekranach komputerów i laptopów. Nie jest to jednak format idealny, głównie ze względu na brak skalowalności. Nadaje się on znacznie lepiej dla dokumentów, które ostatecznie mają zostać wydrukowane.
EPUB z kolei, to format plików wykorzystywany przez wiele modeli czytników książek elektronicznych. Ebooki w tym formacie przeczytamy na takich czytnikach jak: Sony Reader, Onyx, Pocketbook, Kobo, Nook, iRiver i wielu innych, ale także na tabletach, m.in. w programie iBooks na iPadzie, jak również na tabletach opartych o platformę Android.
MOBI natomiast, to format firmy Amazon. Obsługują go wszystkie czytniki tej firmy, między innymi Kindle Classic, Touch czy Paperwhite. Warto dodać, że to właśnie rodzina czytników Kindle jest w Polsce najczęściej wybierana przez czytelników.
Gdzie znaleźć ebooki?
Dla jasności – na tym blogu skupiam się wyłącznie na źródłach legalnych. Serwisy, z których można pobierać pirackie wersje e-książek potraktujmy zasłoną milczenia, bo tylko na tyle zasługują. Nie chcę żeby mnie okradano więc sam nie kradnę. Mam nadzieję, że podobne zasady wyznajesz również Ty, Drogi Czytelniku.
Ebooki wciąż nie są tak tanie jakbyśmy tego oczekiwali, ale jest wiele ciekawych miejsc oferujących równie ciekawe promocje. Nierzadko uda nam się zatem kupić daną e-książkę nawet za połowę normalnej ceny. Takie promocje znajdziesz na przykład na podstronie tanie ebooki.
W Polsce mamy wiele miejsc gdzie możemy zaopatrzyć się w spore ilości interesujących pozycji. Aktualizowaną na bieżąco listę tych miejsc możesz zobaczyć w poście gdzie kupić ebooki w Polsce.