Asus zamiesza na rynku e-czytników?

Opublikowane: 6 lutego 2010 | Aktualizacja: 13 lutego 2010 | Kategorie: E-czytniki

Nowe e-czytniki ASUSA

Do tej pory nie mieliśmy okazji zbyt wiele słyszeć o Asusie w kontekście e-readerów. W ostatnim czasie, dosyć niespodziewanie, tajwańska firma zapowiedziała wprowadzenie na rynek dwóch czytników – DR-570 i DR950. Można by nad tymi cyferkami przejść do porządku dziennego, gdyby nie możliwości, jakie te urządzenia będą nam oferować. Jeżeli firma Asus zrealizuje to co zapowiada, dostaniemy do dyspozycji relatywnie tanie e-czytniki o ogromnych możliwościach.

Gdy mówimy czytnik e-książek, myślimy Amazon Kindle? Tak było kiedyś i na szczęście to już przeszłość. Na rynku pojawiają się coraz to nowi gracze z coraz to ciekawszymi rozwiązaniami. Jakby znikąd w grze nagle znalazł się ASUS, który zapowiedział dwie premiery na ten rok. Co to za premiery?

ASUS DR-570

6" ASUS DR-570

To pierwsze urządzenie, o którym poinformował ASUS. Posiada ono kolorowy 6″ wyświetlacz OLED o rozdzielczości 768×1024 . Ponadto dostaniemy 4GB pamięci flash, 412MB ramu oraz wejście na karty SD/SDHC. Waga? Zaledwie 200g. Nie zabraknie także obsługi sieci Wi-Fi i 3G.

Jeżeli sprawdzą się zapowiedzi producenta, czytnik będzie mógł pracować przez 122 godziny na jednym ładowaniu (w idealnych warunkach).Jeżeli chodzi o obsługiwane formaty, to jest imponująco : ePub, PDF, TXT, MP3, MP4 i AVI, a także flash, którego – przypomnijmy – nie obsługuje Applow’y iPad.

Specyfikacja DR-570 pozwala nam spokojnie nazwać go tabletem, ale czy pozwala mu także na konkurowanie z iPadem? Myślę, że będzie to jednak inny typ urządzenia. Apple jest wyjątkowe, a i wielkość ekranu nie ta. Co innego konkurencja z Amazonem. Niektórzy już nazywają nowego Asusa 'zabójcą Kindle', mimo że nie znamy jeszcze ceny tego pierwszego.

ASUS DR-950

O DR-950 dowiedzieliśmy się później, ale to właśnie ten czytnik jako pierwszy trafi do sklepów. Być może stanie się to już w kwietniu. W tym przypadku mamy do czynienia z dużym, czarno-białym (16 poziomów szarości), dotykowym 9″ wyświetlaczem Sipix (technologia, która ma być bardziej energooszczędna od e-inku) o rozdzielczości 1024×768. Wraz z DR-950 dostajemy 4 GB pamięci. Czytnik ma być wyposażony m.in. w WiFi i HSDPA, przeglądarkę internetową, słownik, syntezator mowy w 26 językach, czytnik RSS oraz wejścia na karty SD, słuchawki i USB. Obsługiwane formaty to PDF, TXT, HTML, Audible, MP3 i ePub. Całość ma ważyć 370 gram. Grubość to zaledwie 9 milimetrów. Trzeba przyznać, że wygląda to wszystko imponująco.

E-czytnik ASUS DR-950

E-reader od ASUSA

Zdjęcie nowego e-czytnika D-950

ASUS DR-950 jest duży i 'cienki'

ASUS wstępnie wycenił DR-950 na 250 funtów w Wielkiej Brytanii, co na nasze daje nie całe 1180 zł, a więc bardzo rozsądna cena w porównaniu do potencjalnych możliwości. Całość zapowiada się niezwykle ciekawie. Muszę przyznać, że gdybym teraz miał kupować jakiś czytnik, zdecydowanie wstrzymałbym się z tą decyzją do kwietnia, a może nawet później, bo chociaż skłaniałbym się ku drugiej opcji to DR-570 też może okazać się ciekawy.


O autorze

Warning: Use of undefined constant description - assumed 'description' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/matekstys/eksiazki.az.pl/public_html/wp-content/themes/typoprintred/single.php on line 43
Cześć! Z tej strony Mateusz. Piszę tu o połączeniu dwóch niezwykle interesujących dziedzin, czyli technologii i czytelnictwie, które w niezwykły sposób integrują się w „nowym czytaniu”. Moje teksty znajdziesz także na noweczytanie.pl, a mnie na twitterze. Więcej o blogu dowiesz się tutaj.