E-książkowy przegląd tygodnia

Opublikowane: 5 lutego 2010 | Aktualizacja: 12 lutego 2010 | Kategorie: Audiobooki, E-czytniki, Ebooki

Tak pisali o ebookach

Tydzień co prawda się jeszcze nie skończył, ale pozwoliłem sobie poczynić pewne podsumowanie tego co działo się w ostatnim czasie na ebookowym rynku. A działo się wiele. Gwiazdą tygodnia był oczywiście iPad – nowy tablet Apple, który jak utrzymuje amerykański gigant, ma być głównym graczem na rynku e-czytników. To na Świecie, a co na naszym krajowym podwórku? eClicto – ale niestety w niezbyt pozytywnym świetle. Poszło o kod źródłowy i licencje GPL. Cieszy nas także, że głośno jest o audiobookach. Tym razem nieco danych o sprzedaży od największych wydawców książek audio.

Czy iPad zagrozi czytnikom ebooków?

Nie mogłem zacząć inaczej. To było wydarzenie, na które czekali wszyscy fani Apple i nie tylko. 27 Stycznia Szef 'Jabłka' Steve Jobs zaprezentował na konferencji prasowej nowe dzieło amerykańskiej firmy – tablet iPad. Jak twierdzą niektórzy, jest to nic innego jak połączenie iPhona z laptopem. Bez wątpienia jest to pewnego rodzaju rewolucja. Czy iPad ma szansę stać się urządzeniem, na którym będziemy (a właściwie najpierw Amerykanie) chcieli czytać ebooki? Osobiście nie wydaje mi się, żeby mógł zainteresować fanów e-czytników, bo jakby nie patrzeć nie jest to e-czytnik. Natomiast wśród fanów Apple sukces murowany.

Apple iPad – wszystko co trzeba wiedzieć + galeria

Głośno o eClicto

O polskim czytniku eClicto jest ostatnio głośno z kilku powodów. Serwis eksiazki.org opublikował rozmowę z przedstawicielami Kolportera który 'popełnił' eClicto. Głównym tematem tego wywiadu była sprawa licencji oprogramowania czytnika. Firma Kolporter odmówiła udostępnienia kodu źródłowego, mimo że oprogramowanie pozyskano na bazie licencji GNU GPL. Firma tłumaczy się ekspertyzą ich prawnika, która stwierdza, że nie są oni zobowiązani do udostępnienia kodu źródłowego. Jak pisze Komputer Świat ' z open source jeszcze nikt nie wygrał'. O co więc chodzi? Wzieli za darmo, teraz nie chcą się podzielić ? Czyżby obawa przed konkurencją?

Rozmowa z eClicto na eksiazki.org

Echa wywiadu na eksiazki.org w Dzienniku Internautów

Jeszcze jeden mały news na temat naszego rodzimego e-czytnika pojawił się na Dzienniku Internautów. Tym razem bardziej pozytywnie. Podobno Axel Springer jest zainteresowany publikowaniem swoich tytułów prasowych w formie cyfrowej, właśnie na czytniku kieleckiej firmy. Ciekawe jak będzie wyglądał Fakt na eClicto ;)

Prasa i magazyny na eClicto

Wolimy słuchać czy czytać?

Ciekawe pytanie. I to i to ma swoje zalety. W drodze do pracy, do szkoły, w samochodzie, w autobusie, w mieście, w trasie, wszędzie tam mam na uszach słuchawki, a w mp3 plejerze wgranego jakiegoś audiobooka. Czytanie to w bardziej 'stabilnych', spokojnych warunkach, ale ciągle jednak częściej. Jak się okazuje audioksiążki stają się  coraz bardziej popularne. Także w Polsce, czego dowodem są statystyki, które opublikowali ostatnio dwaj najwięksi gracze na rynku – Nexto.pl i Audioteka.pl.  Więcej w linkach poniżej.

Rozmowa Artura Kurasińskiego z Bartłomiejem Roszkowskim z Nexto.pl

O Audiotece na Antywebie.

Zostawiam Was z tymi informacjami do przyszłego tygodnia, kiedy to, mam nadzieję, doczekamy się rozwiązania sprawy eClicto i licencji GPL. A może wydarzy się coś jeszcze ciekawszego?


O autorze
Cześć! Z tej strony Mateusz. Piszę tu o połączeniu dwóch niezwykle interesujących dziedzin, czyli technologii i czytelnictwie, które w niezwykły sposób integrują się w „nowym czytaniu”. Moje teksty znajdziesz także na noweczytanie.pl, a mnie na twitterze. Więcej o blogu dowiesz się tutaj.