Jakie ebooki kupują Polacy?

Opublikowane: 14 sierpnia 2012 | Aktualizacja: 14 sierpnia 2012 | Kategorie: Ebookowy rynek

E-książki w iBooks

Co mamy na wirtualnych półkach?

No właśnie. Wiadomo, że kupujemy ich co raz więcej, wiadomo, że dzięki ebookom czytamy częściej. Ciekawym pytaniem pozostaje natomiast co czytamy. Czy są to takie same tytuły jak te kupowane w tradycyjnych księgarniach? Sprawdźmy. 

Nie tak dawno temu o najlepiej sprzedających się ebookach w Nexto.pl pisał Robert na swiatczytnikow.pl. Polecam zapoznanie się z lekturą tego posta ze względu na ciekawe wnioski odnośnie tego ile jesteśmy gotowi płacić za e-książki.

Ja z kolei chciałbym Wam dziś pokazać jak wygląda lista bestsellerów drugiej obok Nexto.pl największej polskiej sieci dystrybucyjnej na rynku publikacji elektronicznych czyli Virtualo. Jest to zestawienie za okres od stycznia do lipca 2012.

TOP 15 Virtualo

1. Trylogia Millennium – Czarna Owca, 2008
2. Cmentarz w Pradze – Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2011
3. Steve Jobs – Insignis, 2011
4. Lilka – Zysk, 2012
5. Szewc z Lichtenrade – Fabryka Słów, 2012
6. Fabrykantka aniołków – Czarna Owca, 2012
7. Kapuściński non-fiction – Świat Książki, 2010
8. Francuska oberża – Świat Ksiażki, 2011
9. Nim nadejdzie mróz – W.A.B., 2012
10. Gra o tron – Zysk i Ska, 2003
11. Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął – Świat Książki, 2012
12. Drwal – Świat Książki, 2011
13. Tak sobie myślę… – Wydawnictwo Literackie, 2012
14. Pomnik Cesarzowej Achai Tom 1 – Fabryka Słów, 2012
15. Gottland – Wydawnictwo Czarne, 2011

Nie dziwi pierwsza trójka zwłaszcza, i chociaż brakuje konkretnych danych na temat sprzedaży książek papierowych w tym samym okresie (a przynajmniej nie mogłem się takowych doszukać), to można z pewnością stwierdzić, że co najmniej kilka tytułów w tych zestawieniach się powtarza. Osobiście najbardziej mnie cieszy wysoka pozycja biografii Steve’a Jobsa. Dlaczego? Więcej o tym w poprzednim poście.

Warto dodać, że sieć Virtualo składa się obecnie z 17 sklepów,oprócz samego Virtualo.pl, są to m.in. z: empik.com, Merlin.pl, Gandalf.com.pl, Legimi.com, eClicto.pl, Traffic Club, NaKanapie.pl, InBook.pl, Naukowa.pl.

PS. Myślę, że to tylko kwestia czasu nim takie zestawienia będą znacznie ważniejsze niż te dotyczące książki papierowej.

 

O autorze
Cześć! Z tej strony Mateusz. Piszę tu o połączeniu dwóch niezwykle interesujących dziedzin, czyli technologii i czytelnictwie, które w niezwykły sposób integrują się w „nowym czytaniu”. Moje teksty znajdziesz także na noweczytanie.pl, a mnie na twitterze. Więcej o blogu dowiesz się tutaj.