Nexto.pl zmienia właściciela. Kto nowym udziałowcem?

Opublikowane: 10 lipca 2012 | Aktualizacja: 10 lipca 2012 | Kategorie: Ebookowy rynek

Nexto.pl

Kto kupi Nexto?

Jak informuje serwis internetowy Gazety Prawnej sprzedaż większości udziałów w Nexto.pl to już tylko kwestia czasu. Potwierdza to prezes i założyciel spółki Bartłomiej Roszkowski. Kto nowym właścicielem? Tego już nie zdradza.

Dotychczasowym głównym inwestorem był fundusz MCI Managment posiadający 70% akcji firmy. Bartłomiej Roszkowski zaś dysponuje 29,9% udziałów. Na dzień dzisiejszy nie wiemy kto, za ile i komu sprzeda swoje udziały, wiadomo jedynie, że dotychczasowy prezes pozostanie w Nexto.

Ta tajemniczość założyciela firmy skłoniła analityków do spekulacji na temat tego kto mógłby pokusić się o dołączenie tego typu spółki do swojego portfolio. W gronie potencjalnych inwestorów wymienia się między innymi Empik, który rzekomo miałby w ten sposób umacniać swoją pozycję przed wejściem Amazona na polski rynek, a także kilka wydawnictw.

Co takie przejęcie oznaczać będzie dla czytelników? Tego też na dzień dzisiejszy nie wiemy. Jako ktoś kto obserwuje działalność Nexto od początku, odnoszę wrażenie, że firmie taka zmiana wyjdzie na dobre. Od pewnego czasu wiadomo było, że musi się stać coś, co w obliczu co raz mocniejszej pozycji Grupy Empik na rynku ebooków i generalnie liczniejszej konkurencji, pozwoli Nexto utrzymać swoją pozycję.

Z lekkim niepokojem tę informację przyjęli za to uczestnicy programu partnerskiego Nextore.pl. Trzeba dodać, że jest to największy tego typu program na rynku, a więc posiadający sporą grupę partnerów, dla których przecież przyszłość Nexto bezpośrednio koreluje z zawartością ich portfeli. Pojawiły się nawet oczekiwania niektórych z nich odnośnie możliwości nabycia udziałów w firmie. Z tym, że na dzień dzisiejszy jest to bardziej bujanie w obłokach aniżeli realne oczekiwanie.

Kto zostanie właścicielem Nexto? Tego dowiemy się zapewne niebawem.

 


O autorze
Cześć! Z tej strony Mateusz. Piszę tu o połączeniu dwóch niezwykle interesujących dziedzin, czyli technologii i czytelnictwie, które w niezwykły sposób integrują się w „nowym czytaniu”. Moje teksty znajdziesz także na noweczytanie.pl, a mnie na twitterze. Więcej o blogu dowiesz się tutaj.