Czy ebooki są za drogie?

Opublikowane: 15 listopada 2012 | Aktualizacja: 15 listopada 2012 | Kategorie: Ebooki, Ebookowy rynek

Jedni z nas narzekają na drogie ebooki ale mimo tego sięgają do portfela. Inni nawet nie próbują zaglądać do eksięgarni i od razu udają się na chomikuj lub inne tego typu miejsce. Tymczasem niewielu z nas zastanawia się co tak na prawdę składa się na cenę ebooka.

Z pomocą przychodzi infografika przygotowana przez Gazetę Wyborczą:

Przedstawienie kosztów książki cyfrowej

Nie jest to może najlepiej zaprojektowana infografika w sieci i trudno powiedzieć jak wyglądały te „obliczenia własne”, ale co nieco możemy się z niej dowiedzieć.

Między innymi tego, że najwięcej zarabia na sprzedaży książki elektronicznej księgarnia. Drugim pod względem zysku beneficjentem jest… Skarb Państwa (VAT), a nieco mniejsze zyski uzyskuje autor.

Jeśli chcemy mieć tańsze ebooki to ktoś musi zrezygnować z części zysków. Kto? Chętnych brakuje. Najbardziej realistycznym scenariuszem  w tym momencie jest zrównanie stawki VAT z tą, która obowiązuje w przypadku książek papierowych. Na to niestety nie pozwalają obecnie regulacje Komisji Europejskiej.

źródło: http://wyborcza.biz/biznes/1,101716,12838887,Ile_kosztuje_e_book_i_dlaczego_tak_drogo_.html


O autorze
Cześć! Z tej strony Mateusz. Piszę tu o połączeniu dwóch niezwykle interesujących dziedzin, czyli technologii i czytelnictwie, które w niezwykły sposób integrują się w „nowym czytaniu”. Moje teksty znajdziesz także na noweczytanie.pl, a mnie na twitterze. Więcej o blogu dowiesz się tutaj.