Darmowe polskie ebooki w iBookstore? To prawie jak szukanie igły w stogu siana
Opublikowane: 8 października 2012 | Aktualizacja: 7 lutego 2013 | Kategorie: Darmowe, Ebooki, iPad
Poszukiwanie darmowych polskojęzycznych e-książek w iTunes to prawdziwa misja. Teoretycznie nie znajdziemy ich w żadnej kategorii, nie są otagowane, nie mają swojego działu. Na szczęście nie znaczy to, że nie ma ich tam wcale.
Do napisania tego tekstu zainspirował mnie mail od Pana Przemysława Nowaczyka, który poprosił o wspomnienie o opublikowanym przez niego albumie „Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem” autorstwa Leonarda Durczykiewicza. Rzeczony album jest, nie dość że darmowy, to bardzo ładnie wydany. Jego prośbę spełniam zatem z przyjemnością i album polecam w dalszej części wpisu.
Co do innych polskich publikacji w iBookstore – zacznijmy od tego, że wyszukanie takowych jest nadzwyczaj łatwe. Jeśli akurat interesuje nas konkretny tytuł, to wystarczy oczywiście użyć sklepowej wyszukiwarki. Gdy chcemy za to rozglądnąć się po rodzimych pozycjach, które są tam dostępne wchodzimy w dział Books > Books by Language > Polski. Proste.
Sprawa ma się nieco gorzej, gdy chcemy coś poczytać, ale niekoniecznie sięgać przy tym do portfela. Darmowe ebooki po polsku w iBookstore są, ale jest ich mało i nie tak łatwo je znaleźć. Można to zrobić wchodząc na przykład w „Top Free Books”, ale musimy się liczyć z tym, że choć niektóre z nich będą w czołówce, to aby znaleźć resztę przyjdzie nam przedzierać się przez publikacje w różnych językach.
Poniżej zatem lista tych darmowych polskich ebooków, które znaleźć się udało, choć zapewne nie jest to lista pełna. Zapraszam do uzupełniania jej w komentarzach.
Darmowe polskojęzyczne ebooki w iBookstore:
Albumy:
„Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem”, Leonard Durczykiewicz
„Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem” to album prezentujący fotografie i opisy ponad 220 dworków, dworów i pałaców zlokalizowanych na terenie dawnego zaboru pruskiego i będących własnością Polaków. Autor, Leonard Durczykiewicz, wydał go własnym sumptem w 1912 r., kierując się przede wszystkim chęcią uratowania ich od zapomnienia.
Z okazji 100-lecia wydania, opublikowana została reedycja tego pomnikowego dzieła w formie publikacji elektronicznej.
- „Almanach Kolekcjonera„ – wiedza dla pasjonatów kolekcjonerstwa.
- „Almanach Kolekcjonera tom II„
- „Hima Alaja”, Marek Zgorzelski – mapy, zdjęcia i informacje dotyczące najwyższych gór świata.
- „Krajobrazy Górskie”, Marek Zgorzelski – album/podręcznik dla uczniów, studentów i nauczycieli zainteresowanych geografią.
- „Birma”, Marek Zgorzelski – wirtualna wycieczka po Birmie.
- „Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie”, Piotr Chmielowiec, Jakub Izdebski & Marcin Krzanicki – Album zawiera kilkadziesiąt grafik Antoniego Wasilewskiego z lat 1939–1948 związanych ze szlakiem bojowym autora począwszy od września 1939 r., poprzez służbę w komórce propagandy Polskich Sił Zbrojnych, po demobilizację w 1948 r.
Powieści:
- „Płaskowyż”, Jacek Twardowski – „Rzecz traktuje o malarzu (artyście malarzu), który z byłego NRD przeprowadza się do Ameryki Południowej, gdzie planuje spędzić resztę swojego życia. Jak przewiduje, podróż ta zupełnie go nie zmienia.”
- „Słodko gorzko. Opowiadania o miłości”, autor zbiorowy.
- „Szkice z życia. Antologia opowiadań”, autor zbiorowy.
- „Męskie rozmowy nastolatka”, Jakub Skworz – Ośmiu znanych mężczyzn, osiem odmiennych historii. Izdebski, Kondrat, Kuczok, Santorski, Sawka, Turnau, Zanussi, Zięba – decydują się odpowiedzieć na pytania nastolatka o dorastaniu, trudnych decyzjach i ich konsekwencjach.
- „Kolekcja”, Aurelia Es – Czy miłość może doprowadzić do unicestwienia? Albo do utraty zmysłów? Aż do bólu? W przyrodzie są przecież na to przykłady. Choćby wtedy, kiedy zachłanna modlszka kopuluje z partnerem do ostatniego drgnienia rozrodczych mięśni, nerwów, czy czego tam… Może? To miała być miłość po grób. Czy o tym jest to opowiadanie? Śmierć. Zauroczenie. Blisko. Coraz bliżej.
- Inne opowiadania Aurelii Es.
Dla dzieci:
- „Misia Zdrówko porady nie od parady”, Piotr Rowicki – Przezabawne przygody i lekarskie porady doktora Misia Zdrówko oraz niesamowite dolegliwość jego sympatycznych pacjentów rozbawią zarówno zdrowych, jak i chorych czytelników, w wszystkim na pewno poprawią samopoczucie.
- „Wesołe Zagadki.Dzień Azorka” – Wierszowana historyjka, w formie ośmiu zagadek, opisuje dzień z życia pieska Azorka.
- „Kwiatki dla Czarownicy”, Beata Biały i Ewa Olejnik – W klasycznych baśniach postaci ucieleśniające zło zostają pokonane w wyniku zaciekłej bitwy, przebiegłej intrygi lub zaklęcia albo po prostu tchórzliwie uciekają. W baśni Beaty Biały Kwiatki dla czarownicy ma zastosowanie ewangeliczna zasada „zło dobrem zwyciężaj”.
Inne:
- „Polska jako gospodarka oparta na wiedzy w kontekscie wstapienia do Unii Europejskiej”, Karolnia Królikowska – Praca magisterska napisana w 2006 roku pod kierunkiem dr Małgorzaty Gałązki-Sobotki.Celem pracy była analiza zjawisk występujących na drodze Polski do trwałego przekształcenia w gospodarkę opartą na wiedzy. Celowi pracy podporządkowano jej strukturę, na którą składają się cztery rozdziały zawierające najważniejsze informacje związane z pojęciem gospodarki opartej na wiedzy oraz ze stanem polskiej gospodarki.
- „iOS a filozofia minimalizmu”, Miłosz Bolechowski – Zastanawiałeś się kiedyś, które aplikacje są dla Ciebie najważniejsze, z których najczęściej korzystasz i które zatrzymałbyś, gdybyś mógł mieć ich tylko 10? Lub 5?.
- Adam Mickiewicz – zbiór utworów Mickiewicza z Project Gutenberg.
- „Anhelli”, Juliusz Słowacki – poemat Juliusza Słowackiego, napisany w 1838 r., będący pesymistyczną prognozą przyszłości polskiej emigracji i walk o niepodległość Polski. Poemat został napisany prozą i stylizowany na biblijną przypowieść (wikipedia).
- „Kopciuszek”, Jakub Grimm.
- „Jeden Miesiąc Życia”, Ludwik Bruner.
- „Rozmowa Pòlocha z Kaszëbą”, Florian Stanisław Ceynowa.
Za darmo bez iBookstore
Oczywiście czytać w iBooks możemy darmowe e-książki w formatach .epub lub .pdf, które pobierzemy sami z różnych źródeł – niech to będą, powiedzmy Wolne Lektury. Przeszukiwanie iBookstore nie jest więc rozwiązaniem najlepszym. Chciałoby się jednak, żeby zbiór w sklepie Apple, nie tylko obfitował w darmowe, polskie e-publikacje – bo przecież jest ich niemało – ale także aby ich znalezienie było znacznie łatwiejsze niż jest obecnie.
Tym, którzy są rozczarowani ubogą lista polskich darmowych publikacji w iBookstore, pozostają jeszcze aplikacje od rodzimych e-księgarni stworzone na urządzenia z jabłkowym logo. Ma je większość z nich, np: iBuk, Leigimi czy Virtualo. Tam też pomiędzy licznymi płatnymi ebookami odnajdziemy te darmowe, które dana e-księgarnia ma w ofercie.
O autorze
Warning: Use of undefined constant description - assumed 'description' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/matekstys/eksiazki.az.pl/public_html/wp-content/themes/typoprintred/single.php on line 43
Cześć! Z tej strony Mateusz. Piszę tu o połączeniu dwóch niezwykle interesujących dziedzin, czyli technologii i czytelnictwie, które w niezwykły sposób integrują się w „nowym czytaniu”. Moje teksty znajdziesz także na noweczytanie.pl, a mnie na twitterze. Więcej o blogu dowiesz się tutaj.