Szukamy darmowych ebooków

Opublikowane: 19 grudnia 2009 | Aktualizacja: 4 października 2017 | Kategorie: Darmowe

Darmowe ebookiCzy za ebooki trzeba zawsze koniecznie płacić? Zadaję sobie to pytanie za każdym razem gdy sięgam po kartę płatniczą przed zakupem e-książki. Bez wątpienia można od czasu do czasu trochę wydać na  dobre publikacje, które warte są swojej ceny. Niemniej jednak w Internecie jest sporo, często całkiem wartościowych, ebooków do pobrania za darmo; trzeba tylko wiedzieć gdzie ich szukać.

Często można trafić na wartościowego, darmowego ebooka gdzieś w zakamarkach sieci, na czyimś blogu czy na forum. Zdarza się to jednak sporadycznie, a samo szukanie zajmuje sporo czasu. Jest jednak kilka  miejsc, gdzie warto zajrzeć w poszukiwaniu ebooków do ściągnięcia legalnie i za darmo. Gdzie są te miejsca? Kilka z nich przedstawiam poniżej.

Źródła udostępniające darmowe ebooki:

Informacja o legalności

Wolne Lektury

Wolnelektury.pl to ogromna baza klasycznych utworów literackich, które, będąc częścią domeny publicznej, dostępne są zupełnie za darmo. Jest ich tyle, że spokojnie wystarczą na co najmniej kilka tygodni czytania.  Można je czytać online, na smartfonie, tablecie, e-czyntiku – wybór formatów zadowoli nawet wybrednego miłośnika ebooków.

Darmowe eksiążki od Nexto

Od NEXTO dostajemy sporą bazę darmowych eksiążek, od lektur po poradniki czy nawet romanse. Zbiór rozrósł się na przestrzeni lat i jest dziś zdecydowanie warty polecenia. Link prowadzi do ekiosku.

Darmowe ebooki Złotych Myśli

Spora baza. Doliczyłem się prawie pięćdziesięciu ebooków. Kilka z nich jest wartych uwagi. Jednym z nich jest z pewnością „Psychologia Osiągnięć” Sebastiana Schabowskiego. Poza tym można znaleźć kilka 'smakowitych kąsków' . Warto zajrzeć.

Virtualo.pl

Zbiór, który zdecydowanie zasługuje na uwagę. A to przede wszystkim ze względu na rodzaj dostępnych w nim eksiążek. Znajdziemy tam głównie publikacje na temat duchowości i psychologii. Niektóre z nich niedostępne nigdzie indziej. Warto sięgnąć między innymi po „Przebudzenie” Anthonego de Mello.

Klasyka na Bookini.pl

Ogromna baza- aż 2700 darmowych eksiążek do pobrania. Są to przede wszystkim klasyczne pozycje literatury polskiej, ale i nie tylko. Nie brakuje lektur – to dobra wiadomość dla uczniów. Chyba jedyną wadą tego zbioru jest format plików, w jakich zapisane są książki. Jest to .PRC, które to pliki odczytać możemy za pomocą Mobipocket (dostępny na stronie zbioru), w którym nie ma możliwości druku.

Bezkartek.pl

Około siedemdziesięciu darmowych pozycji w różnych formatach do pobrania bezpośrednio na dysk.

Publio.pl

Głównie klasyka, ale w e-księgarni Agory znajdziemy także kilka innych, darmowych pozycji, których nie pobierzemy nigdzie indziej. Są także ebooki poniżej 2 zł. Po wejściu w link wystarczy ustawić sortowanie na „cena: malejąco” i cieszyć się bezpłatnymi e-książkami.

Wydaje.pl

Spory zbiór darmowych ebooków, głównie krótkich opowiadań, ale znajdziemy tam również ponad 300-stu stronicowe powieści. Publikacje głównie młodych, początkujących autorów.

RW2010

Jedna z bardziej znanych polskich platform self-publishingowych. To miejsce, gdzie e-booki możemy zarówno kupić jak i dodać do naszego schowka i pobrać za darmo. Wymagana jest rejestracja ale, dla niektórych zwłaszcza pozycji, warto to zrobić.

Fantastyka Polska

To miejsce zupełnie wyjątkowe.Znajdziemy tu sporą bazę darmowych ebooków, głównie w nurcie science fiction. W różnych formatach pobierzemy powieści, nowele i opowiadania kilkunastu autorów.

IBUK.PL

Książki online można także przeczytać za darmo lub za bardzo niewielką opłatą w takim miejscu jak IBUK.PL. W dziale promocje na przykład nie zapłacimy za czytanie ani złotówki.

Chmura czytania

Stosunkowo młody projekt fundacji Festina Lente. W chwili obecnej baza e-książek liczy niespełna 60 tytułów. Większość z nich dostępna jest w formatach EPUB, MOBI, a niektóre w formie audiobooków.

Ebookpoint

Niewielka baza (13 pozycji na grudzień 2013), ale zawsze warto zajrzeć. Mamy nadzieję, że będzie się stale powiększać.

Publikacje historyczne i naukowe IPN

Bardzo przyjemnie patrzy się na rozwijającą się bazę darmowych publikacji historycznych IPN w formie książek elektronicznych. Liczy ona obecnie niespełna 30 pozycji. Te najnowsze są dostępne nie tylko w postaci plików PDF, ale takżę EPUB i MOBI co pozwala na wygodne czytanie ich na e-czytnikach.

Darmowe ebooki wydawnictwa Benedyktynów Tyniec

Z Tyńca co jakiś czas dostajemy dobrze przygotowane i wartościowe e-książki, które możemy pobrać za darmo w trzech formatach: PDF, MOBI i EPUB. Są to publikacje z zakresu publicystyki, teologii biblijnej, teologii duchowości, historii, duchowej beletrystyki, sztuki i poezji.

Woblink

Księgarnia Woblink udostępnia całkiem pokaźną bazę ebooków do pobrania za darmo, chociaż ich znaczna część to lektury, które możemy pobrać także w innych miejscach. Niemniej warto zajrzeć, bo zdarzają się ciekawe pozycje.

Ebooks43

Ebooks43 (for free) to inicjatywa, która już jakiś czas pojawiła się na naszym e-książkowym rynku. Na początku nie mogliśmy tam znaleźć wielu ebooków, ale to zmieniało się z biegiem czasu. Obecnie w bazie znajdują się dokładnie 33 ebooki do pobrania za darmo, których w dodatku raczej nie znajdziemy nigdzie indziej.

Wikiźródła

Ten projekt Wikipedii to miejsce na tyle ciekawe, że warto je polecić każdemu, kto szuka darmowych utworów dostępnych w domenie publicznej. Jest to właśnie repozytorium takich tytułów, które możemy pobrać zupełnie za darmo. Na Wikiźródła mamy możliwość „składania” własnych książek, ich drukowania, a także generowanie plików PDF.

Beezar

To niezwykle ciekawe miejsce, w którym self-publisherzy wydają całkiem sporo swoich utworów. Są to e-książki z przeróżnych dziedzin; znajdziemy tam zarówno krótkie opowiadania jak i 300-stronicowe powieści, a także biografie, poradniki, czy też publikacje naukowe. Większośc pozycji dostępna w formie PDF, ale niektóre z nich także w wersjach czytnikowych EPUB i MOBI.

IT PWN

Kilka darmowych pozycji z kategorii „informatyka” dostępnych do ściągnięcia za darmo. Jest to konkretna fachowa wiedza przede wszystkim dla programistów. Do pobrania wymagane jest podanie e-maila.

Darmowe ebooki po angielsku:

Project Gutenberg

Miejsce dla tych, którym czytanie w języku angielskim nie straszne. Świetna inicjatywa, dzięki której możemy czytać klasyczne pozycje, które są darmowe między innymi dlatego, że wygasły do nich prawa autorskie. Jest też kilka książek w rodzimym języku (http://www.gutenberg.org/browse/languages/pl) . Polecam.

Open Library

To również źródło dla tych, którzy czytają po angielsku i bardzo podobne do Project Gutenberg. Oprócz darmowych ebooków, W „Otwartej Bibliotece”, po zarejestrowaniu, dostajemy dostęp do sporej bazy e-książek, które możemy wypożyczyć. Każdy użytkownik może wypożyczyć maksymalnie 10 ebooków w miesiącu.

Amazon

Niestety już, albo jak kto woli – jeszcze brak polskojęzycznych pozycji. Amazon co prawda zapowiada swoje wejście na polski rynek, ale na razie na zapowiadaniu się kończy. Tymczasem darmowe ebooki na tej e-księgarni znajdziemy poprzez ustawienie wyświetlania ebookow według ceny od najniższej (tak jak w linku).

OpenBooks

To wyjątkowa międzynarodowa platforma dystrybucji ebooków stworzona przez Polaka Michała Kicińskiego. Publikacje tam udostępniane pobierzemy za darmo i to nawet bez konieczności rejestracji w serwisie. Za nasze książki, które są dostępne w formatach PDF, EPUB i MOBI, możemy zapłacić albo w trakcie czytania, albo po jego zakończeniu. Co więcej, może to być dowolna suma, którą uznamy za odpowiednią (autorzy sugerują swoje ceny). Nie jest to więc platforma udostępniająca stricte darmowe e-książki, ale zdecydowanie warto tu o niej wspomnieć.

Springer

Ogromna baza wydawnictwa naukowego Springer to również darmowe e-booki. Znajdziemy ich tam setki; większość w języku angielskim, chociaż są także publikacje w innych językach (brak polskich). Są to głównie wydawnictwa z zakresu medycyna, biologia, fizyka, chemia, matematyka, informatyka, a także ekonomia – mnóstwo fachowej wiedzy.

Gdzie jeszcze?

Nie jest to z pewnością lista wyczerpująca. Wybrałem miejsca, do których udało mi się dotrzeć w poszukiwani wartościowych ebooków i oszczędności jednocześnie. Jeśli znacie jakieś inne warte polecenia miejsca, gdzie można poczytać, nie sięgając jednocześnie do portfela, to zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach.


Aktualizacja 30 grudnia 2015 — dodano bazę wydawnictwa Springer
Aktualizacja 22 czerwca 2015 — dodano stronę Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec
Aktualizacja 28 kwietnia 2015 — dodano stronę OpenBooks
Aktualizacja 19 lutego 2015 — dodano strony RW2010,IT.PWN.PL i Beezar
Aktualizacja 16 kwietnia 2014 — dodano stronę Chmura czytania
Aktualizacja 9 czerwca 2014 — dodano stronę Ebooks34
Aktualizacja 3 lipca 2014 — dodano Wikiźródła

Na tej stronie wykorzystano ikonkę autorstwa: Jozef Krajčovič na licencji CC BY 3.0


O autorze

Warning: Use of undefined constant description - assumed 'description' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/matekstys/eksiazki.az.pl/public_html/wp-content/themes/typoprintred/single.php on line 43
Cześć! Z tej strony Mateusz. Piszę tu o połączeniu dwóch niezwykle interesujących dziedzin, czyli technologii i czytelnictwie, które w niezwykły sposób integrują się w „nowym czytaniu”. Moje teksty znajdziesz także na noweczytanie.pl, a mnie na twitterze. Więcej o blogu dowiesz się tutaj.